Enxeñaría Industrial

A necesidade de dotar de departamentos a recentemente creada Universidade da Coruña mediante a Lei 11/1989, de 20 de xullo, de ordenación do sistema universitario de Galicia, propicia a constitución do Departamento de Enxeñería Industrial o día 26 de marzo de 1990, tras a solicitude expresada pola Vicerreitoría de Investigación.
O departamento nace vencellado á Escola Universitaria Politécnica, nese momento xa dependente da Universidade da Coruña, na que se viñan impartindo dende os anos 80 estudos de Enxeñería Técnica Industrial, que xunto cos de Enxeñería Técnica Naval constitúen a docencia maioritaria do departamento.
Na actualidade, os 46 profesores que forman parte do departamento están repartidos en catro áreas: Expresión Gráfica da Enxeñería, Enxeñería dos Procesos de Fabricación, Enxeñería de Sistemas e Automática e Enxeñería Eléctrica; e imparten docencia na mencionada Escola Universitaria Politécnica, na Escola Politécnica Superior e na Escola de Deseño Industrial no campus de Ferrol, así como na Escola Técnica Superior de Náutica e Máquinas e na Escola Técnica Superior de Enxeñeiros de Camiños, Canais e Portos no campus da Coruña.

Unidades de investigación

Enxeñaría de sistemas e automática

Nome Categoría Dedicación
Calvo Rolle, José Luís PC-DR TC Doutor
González Filgueira, Gerardo PC-DR TC Doutor
Jove Pérez, Esteban INT-SU TC
Leira Rejas, Alberto José TIT-EU DR TC Doutor
Meizoso López, María Carmen TIT-UN TC Doutor
Pérez Castelo, Francisco Javier TIT-EU DR TC Doutor
Piñón Pazos, Andrés José TIT-UN TC Doutor
Prieto Guerreiro, Francisco TIT-EU TC
Quintián Pardo, Héctor INT-SU TC Doutor
Rivas Rodríguez, Juan Manuel TIT-EU TC
Rodríguez Gómez, Benigno Antonio TIT-UN TC Doutor
Vega Vega, Rafael Alejandro TIT-EU TC
Velo Sabín, José María ASOC-3 P5
Vilar Martínez, Xosé Manuel INT-SU P6

Enxeñaría dos procesos de fabricación

Nome Categoría Dedicación
Couce Casanova, Antonio COL TC
Vidal Feal, César Andrés TIT-EU TC

Enxeñaría eléctrica

Nome Categoría Dedicación
Borrás Formoso, Ramón Guillermo CAT-EU TC Doutor
Casteleiro Roca, José Luis ASOC-3 P5
Castilla Pascual, Consuelo los Lirios TIT-EU TC
Chouza Gestoso, Jesús Diego TIT-UN TC Doutor
Gomollón García, Jesús Ángel TIT-UN TC Doutor
Graña López, Manuel Ángel TIT-UN TC Doutor
Masdias Bonome, Antonio Enrique TIT-EU TC
Menacho García, Carlos Miguel TIT-EU DR TC Doutor
Rodríguez Charlón, Santiago Ángel ASOC-3 P3
Saa Filgueiras, Carlos INT-SU P3
Santomé Couto, Emilio TIT-EU DR TC Doutor
Vázquez Rodríguez, Santiago Julio TIT-UN TC Doutor

Expresión gráfica na enxeñaría

Nome Categoría Dedicación
De Urrutia De Lambarri, Jesús María PRO-MC TC
Fernández Ibáñez, María Isabel TIT-UN TC Doutor
Iglesias Miño, Francisco Antonio TIT-EU TC
Insua Cabanas, María Mercedes CAT-EU TC Doutor
López Leira, José Manuel ASOC-3 P3
López Vázquez, José Antonio TIT-UN TC Doutor
Rodríguez García, Juan De Dios PC-DR TC Doutor
Santos Couceiro, Rafael COL TC
Souto López, José Ramón TIT-EU TC

Equipo de goberno

Director/a

  • Calvo Rolle, José Luís

Secretario/a

  • Chouza Gestoso, Jesús Diego