Escola Politécnica Superior

A Escola Politécnica Superior creouse no curso 1991/1992 para impartir as titulacións de ciclo longo (5 cursos) de Enxeñaría Naval e Oceánica e, no ano seguinte, de Enxeñaría Industrial. A escola ocupa o pavillón de Medicina e un edificio de nova construción (2001) do Antigo Hospital de Mariña, recinto militar que deu lugar ao campus de Esteiro, moi preto do centro da cidade de Ferrol.
Desde o curso 2010-2011 a escola imparte os títulos de grao en Arquitectura Naval, Enxeñaría en Propulsión e Servizos do Buque, Enxeñería en Tecnoloxías Industriais e Enxeñaría Mecánica. Existen tamén tres doutoramentos ligados a cadanseu programa de posgrao: Enxeñaría Industrial, Tecnoloxías Navais e Oceánicas e Fotónica. Para o curso 2010/2011 aprobouse un novo doutoramento interuniversitario, Láseres e Espectroscopía Avanzada.
A oferta formativa completarase nun futuro próximo coa posta en funcionamento dos mestrados que habiliten para o exercicio das profesións de enxeñeiro naval e oceánico e de enxeñeiro industrial.
Campus de Esteiro. r/ Mendizábal s/n
15403 Ferrol, Ferrol (03672)
España (ES)

Arquitectura e tecnoloxía de computadoras

Nome Categoría Dedicación
Andrade Canosa, Diego PC-DR TC Doutor
Padrón González, Emilio José PC-DR TC Doutor
Porta Trinidad, Juan INT-SU P6 Doutor
Vázquez Regueiro, Carlos TIT-UN TC Doutor

Ciencia da computación e intelixencia artificial

Nome Categoría Dedicación
Becerra Permuy, José Antonio PC-DR TC Doutor
Bellas Bouza, Francisco Javier TIT-UN TC Doutor
Castro Pena, María Luz INT-SU P3
Dorado De La Calle, Julián Alfonso CAT-UN TC Doutor
Duro Fernández, Richard José CAT-UN TC Doutor
Monroy Camafreita, Juan INT-SU TC Doutor
Paz López, Alejandro ASOC-3 P5 Doutor

Ciencias dos materiais e enxeñaría metalúrxica

Nome Categoría Dedicación
Artiaga Díaz, Ramón Pedro TIT-UN TC Doutor
Barbadillo Jove, Fernando ASOC-3 P6 Doutor
Camba Fabal, Carolina PC-DR TC Doutor
García Díez, Ana Isabel PC-DR TC Doutor
López Beceiro, Jorge José PC-DR TC Doutor
Mier Buenhombre, José Luís TIT-UN TC Doutor

Comercialización e investigación de mercados

Nome Categoría Dedicación
Blázquez Lozano, Félix Sergio PC-DR TC Doutor
Membiela Pollán, Matías Enrique INT-SU TC Doutor
Sánchez Amboage, Eva INT-SU P6 Doutor

Comunicación audiovisual e publicidade

Nome Categoría Dedicación
De León Sanjuán, María Victoria ASOC-3 P6
López Garrido, Mercedes Marina ASOC-3 P3
Piñeiro Otero, María Teresa PC-DR TC Doutor

Construcións navais

Nome Categoría Dedicación
Álvarez García, Ana PC-DR TC Doutor
Bouza Fernández, Javier TIT-UN TC Doutor
Bouza Fernández, María Sonia TIT-EU DR TC Doutor
Carral Couce, Luís Manuel TIT-UN TC Doutor
Castro Santos, Laura INT-SU TC Doutor
Díaz Casás, Vicente PC-DR TC Doutor
Fariñas Alvariño, Pablo PC-DR TC Doutor
Fernández Feal, María Mercedes Coro CAT-EU TC Doutor
Fernández Rodríguez, Ángel ASO-SU P5 Doutor
Junco Ocampo, Fernando Antonio TIT-UN TC Doutor
Lago Rodríguez, Fernando ASOC-3 P5
Méndez Díaz, Abel ASO-SU P5
Míguez González, Marcos PC-DR P8 Doutor
Piñón Quiñonero, Manuel TIT-EU TC
Seijo Jordán, Indalecio Joaquín ASOC-3 P4
Villa Caro, Raúl ASOC-3 P4 Doutor

Enxeñaría cartográfica, xeodésica e fotogramétrica

Nome Categoría Dedicación
Mihura López, María del Rocío COL TC
Seoane Nolasco, Antonio José INT-SU TC
Taibo Pena, Francisco Javier PC-DR TC Doutor

Enxeñaría da construcción

Nome Categoría Dedicación
Castro Rascado, Alberto ASOC-3 P3
De la Cruz López, María del Pilar TIT-UN TC Doutor
Del Caño Gochi, Alfredo CAT-UN TC Doutor

Enxeñaría de sistemas e automática

Nome Categoría Dedicación
Calvo Rolle, José Luís PC-DR TC Doutor
González Filgueira, Gerardo PC-DR TC Doutor
Jove Pérez, Esteban INT-SU TC
Leira Rejas, Alberto José TIT-EU DR TC Doutor
Pérez Castelo, Francisco Javier TIT-EU DR TC Doutor
Prieto Guerreiro, Francisco TIT-EU TC
Quintián Pardo, Héctor INT-SU TC Doutor
Vega Vega, Rafael Alejandro TIT-EU TC

Enxeñaría eléctrica

Nome Categoría Dedicación
Gomollón García, Jesús Ángel TIT-UN TC Doutor
Graña López, Manuel Ángel TIT-UN TC Doutor
Masdias Bonome, Antonio Enrique TIT-EU TC
Menacho García, Carlos Miguel TIT-EU DR TC Doutor
Santomé Couto, Emilio TIT-EU DR TC Doutor
Vázquez Rodríguez, Santiago Julio TIT-UN TC Doutor

Enxeñaría mecánica

Nome Categoría Dedicación
Álvarez Feal, José Carlos Juan PC-DR TC Doutor
Amado Paz, José Manuel PC-DR TC Doutor
Cuadrado Aranda, Francisco Javier CAT-UN TC Doutor
Dopico Dopico, Daniel TIT-UN TC Doutor
Fernández Martínez, José ASOC-3 P6
González Castro, Manuel Jesús TIT-UN TC Doutor
Gutiérrez Fernández, Ruth María TIT-UN TC Doutor
López Díaz, Ana Jesús TIT-UN TC Doutor
López López, Manuel PC-DR TC Doutor
Loureiro Montero, Alfonso TIT-UN TC Doutor
Luaces Fernández, Alberto AXU-DR TC Doutor
Lugrís Armesto, Urbano PC-DR TC Doutor
Mateo Orenes, María Paz PC-DR TC Doutor
Michaud, Florian Guy Bernard PC-PD B60
Moreno Madariaga, Alicia PC-DR TC Doutor
Naya Villaverde, Miguel Ángel TIT-UN TC Doutor
Nicolás Costa, Ginés TIT-UN TC Doutor
Ramil Rego, Alberto TIT-UN TC Doutor
Reinosa Prado, José Manuel PC-DR TC Doutor
Rodríguez González, Antonio Joaquín PC-PD B60
Saavedra Otero, Emilio PC-DR TC Doutor
Sanjurjo Maroño, Emilio INT-SU P6 Doutor
Tobar Vidal, María José PC-DR TC Doutor
Yáñez Casal, Armando José CAT-UN TC Doutor

Enxeñaría nuclear

Nome Categoría Dedicación
Zaragoza Fernández, María Sonia PC-DR TC Doutor

Enxeñaría química

Nome Categoría Dedicación
De Vega Martín, Alberto TIT-UN TC Doutor
Filgueira Vizoso, Almudena PC-DR TC Doutor
Ligero Martínez Risco, Pablo TIT-UN TC Doutor
Rodríguez Guerreiro, María Jesús PC-DR TC Doutor
Ruíz Bolaños, Isabel PC-DR TC Doutor

Estatística e investigación operativa

Nome Categoría Dedicación
Francisco Fernández, Mario TIT-UN TC Doutor
Naya Fernández, Salvador TIT-UN TC Doutor
Tarrío Saavedra, Javier INT-SU TC Doutor

Física aplicada

Nome Categoría Dedicación
Bouza Padín, Rebeca PC-DR TC Doutor
Rico Varela, Maite PC-DR TC Doutor

Máquinas e motores térmicos

Nome Categoría Dedicación
Arce Ceinos, Alberto TIT-UN TC Doutor
Calvo Díaz, José Ramón TIT-EU TC
Lamas Galdo, María Isabel PC-DR TC Doutor
Lara Coira, Manuel PC-DR TC Doutor

Matemática aplicada

Nome Categoría Dedicación
Antón Nacimiento, José Augusto INT-SU TC Doutor
Benítez García, Marta INT-SU TC Doutor
Brozos Vázquez, Miguel TIT-UN TC Doutor
Calvo Garrido, María Del Carmen INT-SU P6 Doutor
Cardenal Carro, Jesús TIT-UN TC Doutor
Deibe Díaz, Álvaro TIT-UN TC Doutor
Díaz Díaz, Ana María INT-SU TC Doutor
Torres Miño, María Araceli TIT-UN TC Doutor

Mecánica de fluídos

Nome Categoría Dedicación
Gosset, Anne Marie Elisabeth PC-DR TC Doutor
Lema Rodríguez, Marcos AXU-DR TC Doutor
López Peña, Fernando TIT-UN TC Doutor
Prieto García, Abraham PC-DR TC Doutor
Sánchez Simón, María Luisa TIT-UN TC Doutor

Organización de empresas

Nome Categoría Dedicación
Crespo Pereira, Diego PC-DR P8 Doutor
Domínguez Feijoo, Gerardo INT-SU TC
Gago Cortés, María Carmen INT-SU TC Doutor
García del Valle, Alejandro CAT-UN TC Doutor
Lamas Rodríguez, Adolfo ASOC-3 P6 Doutor
Ríos Prado, Rosa AXU-DR TC Doutor

Química analítica

Nome Categoría Dedicación
Fernández Solís, José María TIT-UN TC Doutor
González Soto, Elena CAT-EU TC Doutor

Química inorgánica

Nome Categoría Dedicación
Castro García, Socorro TIT-UN TC Doutor

Resumo de infraestruturas

A información amosada é subministrada polo Sistema de Xestión de Espazos da UDC.

Equipo de goberno

Director/a

  • Yáñez Casal, Armando José

Subdirector/a

  • Bouza Fernández, María Sonia
  • Díaz Casás, Vicente
  • Zaragoza Fernández, María Sonia

Secretario/a de Escuela

  • Ríos Prado, Rosa